Thursday, April 28, 2011

28: Odpowiedź od Straży Miejskiej

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10 kwietnia 2011 r. w sprawie parkowania na zdewastowanym trawniku przy ul. Legionów informuję, iż funkcjonariusze Straży Miejskiej w Toruniu z całą powagą podchodzą do opisanego zagadnienia podejmując stosowne kroki wobec kierowców naruszających przepisy dotyczące parkowania samochodów na terenach zieleni. Problem prawidłowości parkowania samochodów przy ulicy Legionów w Toruniu (tuż przy Rondzie Czadcy) został ujęty w zadaniach doraźnych dla patroli funkcjonujących we wskazanym miejscu, celem przeprowadzania systematycznych kontroli. Specyfika tego miejsca, a zwłaszcza fakt, iż w pobliżu znajduje się przychodnia lekarska, powoduje, że problem jest nagminny i cykliczny. W związku z powyższym nasilone kontrole omawianego miejsca są przeprowadzane o zróżnicowanych porach dnia. Niemniej jednak realizowane działania są przeprowadzane doraźnie, gdyż brakuje możliwości, aby ustawić we wskazanym przez Pana miejscu posterunek stały.

Straż Miejska w Toruniu, oprócz kwestii związanych z czuwaniem nad porządkiem i kontrolą w ruchu drogowym, posiada w swoich ustawowych kompetencjach szereg innych zadań, w tym np. zadania związane z ochroną spokoju i porządku w miejscach publicznych, czy związane z zabezpieczeniem imprez masowych. Jestem świadomy faktu, że dla każdego zgłaszającego, to właśnie jego zgłoszenie jest najbardziej priorytetowe. Jednakże dyżurny Straży Miejskiej w Toruniu, przyjmuje rocznie około 13.000 takich zgłoszeń (dane za rok 2010 to dokładnie 13.173 przyjęte zgłoszenia). Stoję na stanowisku, iż to właśnie liczba zgłoszeń przyjętych przez dyżurnego Straży Miejskiej w Toruniu świadczy niewątpliwie o zapotrzebowaniu na funkcjonowanie w lokalnej społeczności Straży Miejskiej oraz jej integralnej roli i przydatności w realizacji zadań związanych zapewnieniem bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego na terenie naszego miasta. W roku 2010, wobec kierowców naruszających przepisy podjęte zostały 12.043 interwencje oraz 1.765 razy podejmowano interwencje związane z zakłócaniem pokoju i porządku publicznego, a także ujętych zostało 26 sprawców pobicia, 24 sprawców chuligańskich wybryków i 20 osób poszukiwanych przez Policję.

Wracając do Pana sprawy, informuję, że w dniu 20.09.2010 r. Straż Miejska wystąpiła do Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu z wnioskiem o dokonanie rekultywacji trawnika oraz o rozważenie możliwości ustawienia technicznego zabezpieczenia uniemożliwiającego wjazd pojazdów na wskazany teren. Pismem z dnia 27.09.2010 r. Miejski Zarząd Dróg poinformował, iż wystąpił do właściwego podmiotu z wnioskiem o rekultywację terenów zieleni, w tym omawianego terenu. Sprawa zabezpieczenia skierowana została do rozpatrzenia przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego funkcjonującą przy Miejskim Zarządzie Dróg w Toruniu. Na podstawie opinii w/w Komisji, pracownicy Zarządu Dróg ogrodzili przedmiotowy teren słupkami uniemożliwiającymi wjazd pojazdów. Jak się jednak okazuje pomysłowość i inwencja kierowców nie zna granic i pomimo ustawienia słupków znaleźli oni inną drogę do parkowania na tym terenie.

Nawiązując do wcześniejszych Pana zgłoszeń informuję, iż strażnicy podjęli czynności wyjaśniające, w wyniku których przeprowadzono czynności służbowe wobec osób kierujących samochodami przedstawionymi na zdjęciach wykonanych przez Pana.
          
Odnosząc się do Pańskiego zapytania o ilość nałożonych mandatów karnych, w związku z interwencjami prowadzonymi we wskazanym przez Pana miejscu informuję, iż Straż Miejska nie prowadzi statystyk dotyczących interwencji przy poszczególnych posesjach lub określonych miejscach. Prowadzona statystyka pozwala jedynie odnieść się do określonych ulic umiejscowionych na terenie naszego miasta. W okresie od dnia 01.01.2011 r. do dnia 14.04.2011 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli przy ul. Legionów w Toruniu łącznie 33 interwencje zakończone nałożeniem mandatu karnego. 21 interwencji podjętych zostało wobec kierowców nieprawidłowo parkujących pojazdów, a 5 interwencji dotyczyło niszczenia zieleni, czyli wykroczenia określonego treścią art. 144 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r., Nr 46, poz. 275 z późn. zm.), który stanowi, że: „Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany". Istotny z punktu widzenia tego przepisu jest skutek jaki musi wywołać sprawca omawianego czynu zabronionego. Zgodnie z komentarzem do przywołanego powyżej artykułu „niszczenie" roślinności należy rozumieć jako unicestwienie roślin lub czynienie niezdolnym do dalszego wykorzystania (np. poprzez wyrwanie) natomiast „uszkodzenie" oznacza naruszenie fizycznej materii rośliny (np. oderwanie od rośliny jej części) — za Bolesław Kurzępa, Kodeks wykroczeń - komentarz, Wydanie 1, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2008, str. nr 479. Jest to o tyle istotne, gdyż sprawca wykroczenia (kierujący pojazdem parkujący na trawniku) często wskazuje, że niczego nie uszkodził, czy też zniszczył, a w wielu wypadkach sprawca wskazuje, że stanął na miejscu już uszkodzonym.

Wartym podkreślenia jest także fakt, iż reakcja prawna funkcjonariusza na popełnione wykroczenie ma charakter indywidualny. Każdy przypadek rozpatrywany jest w oparciu o okoliczności obciążające i łagodzące wynikające m. in. z treści art. 33 - Kodeksu Wykroczeń. W konsekwencji wspomnianych okoliczności sprawca wykroczenia może zostać pouczony albo zostaje nałożona na niego grzywna w postaci mandatu karnego, lub sporządza się wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego Wydział XII Karny.

Wspomniany odcinek ul. Legionów będzie w dalszym ciągu objęty doraźną kontrolą ze strony Straży Miejskiej w Toruniu, jednakże z uwagi na brak możliwości stałego jego monitorowania, w przypadku zauważenia niepokojących sytuacji bądź popełnianych wykroczeń, proszę o przekazywanie informacji dyżurnemu Straży Miejskiej pod bezpłatnym nr telefonu 986 w celu umożliwienia szybkiej reakcji i w konsekwencji podjęcia skutecznych działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Toruniu.

No comments:

Post a Comment