W odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 10 kwietnia 2011 r. przesłane pocztą elektroniczną do Prezydenta Miasta Torunia informuję, iż nadzór nad działalnością straży miejskich zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.) sprawuje wójt, burmistrz (prezydent miasta). Jest to nadzór w sensie organizacyjnym,
Natomiast nadzór nad działalnością straży w zakresie:
1) wykonywania uprawnień, w tym np. usuwania pojazdów i ich unieruchamianie przez blokowanie kół, nakładania grzywien, udzielania pouczeń, legitymowania osób etc. (o których mowa w art. 12 w/w ustawy),
2) użycia broni palnej bojowej oraz środków przymusu bezpośredniego,
3) ewidencji etatów, wyposażenia w tym środków przymusu bezpośredniego oraz wyników działań straży, o której mowa w art. 9a ust. 1 wskazanej ustawy
— sprawuje wojewoda przy pomocy komendanta wojewódzkiego Policji działającego w jego imieniu.
Wojewoda sprawuje ten nadzór przez:
1) okresowe lub doraźne kontrole, obejmujące całokształt lub część spraw poddanych nadzorowi,
2) wydawanie zaleceń pokontrolnych oraz kontrolę prawidłowości i terminowości ich realizacji,
3) podejmowanie innych czynności zmierzających do usunięcia stwierdzonych uchybień i zapobieżenia ich powstawaniu.
Informuję Pana również, że Komendant Straży Miejskiej w Toruniu przedstawia roczne sprawozdanie z funkcjonowania jednostki dla Rady Miasta Torunia oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Torunia i Powiatu Toruńskiego.
Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji (art. 129 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym). Jednocześnie ustawa, prawo o ruchu drogowym przepisem art. 129 a dopuszcza wykonywanie kontroli ruchu drogowego przez Straż Miejską. Kontrola ruchu drogowego wykonywana przez strażników miejskich odbywa się na podstawie upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego wydanego przez komendanta miejskiego Policji.
W zakresie upoważnienia do kontroli ruchu drogowego, uzyskanego na podstawie przepisów wykonawczych wydanych zgodnie z art. 131 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w zakresie mandatu karnego za wykroczenia określone w następujących przepisach Kodeksu wykroczeń: art. 88, art. 90, art. 91, art.92 § 1, art. 94, art. 95, art. 96 § 1 pkt 2 i art. 97.
Na podstawie wskazanych wyżej przepisów straż miejska ma prawo przede wszystkim do zatrzymywania osób nieposiadających uprawnień do prowadzenia pojazdów, natomiast przepis art. 97 kodeksu wykroczeń daje straży możliwości działania praktycznie we wszystkich sytuacjach łamania przepisów kodeksu drogowego.
Odnosząc się do parkowania na zdewastowanym trawniku przy ul. Legionów w Toruniu informuję Pana, iż funkcjonariusze Straży Miejskiej w Toruniu z całą powagą podchodzą do opisanego zagadnienia podejmując stosowne kroki wobec kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Problem prawidłowości parkowania samochodów przy ulicy Legionów i przy Rondzie Czadcy w Toruniu został ujęty w zadaniach doraźnych dla patroli funkcjonujących we wskazanym miejscu. Specyfika tego terenu, tj. znajdująca się tam przychodnia lekarska powodują, że problem jest nagminny i cykliczny. W związku z powyższym, nasilone kontrole w przedmiotowej sprawie są przeprowadzane o różnych porach, a działania są przeprowadzane doraźnie. Straż Miejska w Toruniu, oprócz kwestii związanych z czuwaniem nad porządkiem i kontrolą w ruchu drogowym, posiada w swoich ustawowych kompetencjach szereg innych zadań, w tym w szczególności zadania związane z ochroną spokoju i porządku w miejscach publicznych.
W związku z Pana wcześniejszymi zgłoszeniami do Straży Miejskiej z dołączoną dokumentacją fotograficzną informuję, iż strażnicy podjęli czynności wyjaśniające, w wyniku których przeprowadzono czynności służbowe z osobami kierującymi przedstawionymi na zdjęciach pojazdami.
Informuję, iż Straż Miejska nie prowadzi statystyk dotyczących interwencji przy poszczególnych posesjach lub określonych miejscach. Prowadzone są jedynie statystyki, które odnoszą się do określonych ulic naszego miasta. Informuję, iż w okresie od dnia 01.01.2011 r. do dnia 14.04.2011 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej nałożyli łącznie 33 grzywny w formie mandatów karnych na sprawców wykroczeń na ul. Legionów w Toruniu. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, iż reakcja prawna funkcjonariusza na popełnione wykroczenie ma charakter indywidualny. Każdy przypadek rozpatrywany jest w oparciu o okoliczności obciążające i łagodzące wynikające m. in. z treści art. 33 - Kodeksu Wykroczeń. W konsekwencji wspomnianych okoliczności sprawca wykroczenia może zostać pouczony albo zostaje nałożona na niego grzywna w postaci mandatu karnego, lub też sporządza się wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego Wydział XII Karny.
Przedmiotowy odcinek ul. Legionów będzie w dalszym ciągu objęty doraźną kontrolą ze strony Straży Miejskiej w Toruniu.
No comments:
Post a Comment